Tallinna Kammerkoor –
esimene kammerkoor Eestis

Tallinna Kammerkoor oli esimene kammerkoor Eestis ja terves toonases Nõukogude Liidus – alles pärast Tallinna Kammerkoori hiilgavaid etteasteid rahvusvahelistel konkurssidel asutati sarnased kollektiivid Moskvas, Leningradis, Riias ja mujal. 

Koori sünnipäevaks loetakse 1962. aasta 15. veebruari, mil Uno Naissoo kutsus Heliloojate Liidu juurde kokku eksperimentaalkoori elukutselistest muusikutest, kes olid võimelised põnevat repertuaari katsetama. Eelnenud aastakümne jooksul oli kasvanud nii heliloojate kui koorijuhtide huvi uue koorimuusika vastu, see käis aga harrastuslauljatele üle jõu.

Tallinna Kammerkooriks ristituna võeti ülesandeks tutvustada uudisloomingut liidu töökoosolekutel ning täiendada raadio fonoteeki. Et koori asutaja ja paljud lauljad olid jazzlauljad, koosnes repertuaar algaastail paljus estraadimuusikast. Üha enam võeti aga katsetamiseks kodu- ja välisheliloojate tõsisemat loomingut. 

Algaastail dirigeerisid koori Kuno Areng, Ants Üleoja ja Arvo Ratassepp. Esimesed kontserdid olid repertuaari vähesuse tõttu pigem loengud, kus näitlejad lugesid palade vahele pikki vahetekste. Publiku ette jõudsid esimest korda kammerkoosseisus Cyrillus Kreegi „Mis sa sirised, sirtsukene“, „Nõmmelill“ ning samal ajal kooris laulnud Lembit Veevo enda „Millest vestles lill“. See oli vaid üks arvukatest ekstra Tallinna Kammerkoorile kirjutatud lugudest. 

1967. aastal Estonia kontserdisaalis aset leidnud esimene tervikkavaga kontsert tõi koori repertuaari tänini lauldava  Veevo „Haned-luiged“, kontserdile järgnenud välisreisidel pälvis kollektiiv ajakirjanduselt „Euroopa ühe parema ja omanäolisema koori“ tiitli. 

1971. aastal Itaalia Arezzo festivalil napsas Tallinna Kammerkoor esimese Nõukogude Liidu koorina koguni kaks esikohta. Uhkusega viidi maailma sellised eesti koorimuusika tähtteosed nagu Mart Saare „Maga, maga, matsikene“, Veljo Tormise „Jaanilaul“ ja Tuudur Vetiku „Nokturn“. Võidupreemia 750 000 liiri viis koori ekskursioonile Rooma ja Veneetsiasse. 

Tallinna Kammerkoori panus koorimuusikasse ei piirdu laulmisega – kollektiivi 10. aastapäevale pühendatud loomevõistlus andis hulga uusi teoseid, millest tuntuim on Veljo Tormise „Raua needmine“. Tallinna Kammerkoorile on kirjutatud ka näiteks Ester Mägi "Mõtisklused".